• تاریخ: آبان ۲۵, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 21750

زندگي در آب، آب در زندگي

نوشتن از مردمي كه درد را ميزباني مي كنند چندان هم راحت نيست؛ مردماني كه نه از جنس بلور كه از آيينه هم زلال تر هستند. شايد اگر اين فرصت نگاشتن و ديدن نبود نمي توانستيم اين فرصت همراهي و همدلي را بيابيم. ...

اسپرو-  باری ديگر در يك روز پاييزي برگ ريزان هزار رنگ، همراه مي شويم با مسئوليني كه دغدغه مردم دارند و نه شعار و تبليغات؛ هرچند آن را يك نمايش و تبليغات مي دانند كه بايد گفت:

جاي نمايش دادن در دل دورترين و محروم ترين روستا نيست؛ اينها نمايش نيست، اين رفت و آمدها بر اساس همان سخن گهربار حضرت امام خميني (ره) كه فرمودند:

photo_2016-11-13_14-29-05

مردم ولي نعمت ما هستند و اينچنين است كه بايد براي رفاه حال ولي نعمتان خود از هيچ كوششي فروگذار نبود.

در دولت تدبير و اميد با همه هجمه ها و فشارهايي كه از سوي برخی وجود دارد، همچنان قطار خدمت رساني به مردم محروم روستاها در شهرستان رودبار به راه خود ادامه مي دهد و نه تنها اين بد سليقگي ها و كم لطفي ها نمي تواند مانع اين سرعت شود بلكه اين قطار به راه خود ادامه داده و تا حصول نتايجي كه در آن منافع مردم ديده نشود، از حركت باز نخواهد ايستاد.

رودسرا، روستايي در بخش رحمت آباد و بلوکات كه روزگاري نه چندان دور به عنوان يكي از روستاهاي بكر و زيبا با مردماني از جنس عشق و خوبي كه ميهمانان نوازي و مهرباني شان زبانزد آشنا و غريبه بود كه اهالي آن از راه كشاورزي و دامداري روزگار خوشي را در كنار يكديگر مي گذراندند و در طبيعت بي نظير خدا در صفا و صميميت، خوشي هاي زيادي را در عين محروميت داشتند.

 بعد از كليد خوردن پروژه ملي سد مخزني شهر بيجار كه بعدها با نام سد آيت الله بهجت نامگذاري شد، آهسته آهسته مشكلات زيادي شروع شد و اين مشكلات سال هاست كه گريبانگير اين مردم عزيز و بي ريا را گرفته؛

photo_2016-11-13_14-28-28

البته پيگيري هاي مسئولین مربوطه براي حصول نتايجي كه به نفع مردم گردد صورت گرفته اما هنوز هستند تعداي از اهالي كه بعد از ساخته شدن و افتتاح سد مخزني شهر بيجار زندگي و زمين و باغاتشان به يكباره به زير آب  رفت و نتوانستند به موقع املاك و منازل آبا و اجدادي شان را بفروشند و آنهايي كه زودتر و بدون مشكل توانسته بودند مايملك خود را بفروشند از روستا رفتند و چند خانواده محروم در اين روستا كه بعد از آبگرفتگي سد فاقد جاده و برق شده در منطقه ماندند كه تكليف آنها هنوز به صورت قطعي روشن نشده و اين مردم كه در حال حاضر براي تردد به منطقه بلوكات و حتي شهرستان رودبار به ناچار از قايق موتوري كه از سوي مديران سد آيت الله بهجت در اختيار مردم است تردد مي كنند.

در ديداري كه اسماعيل مير غضنفري فرماندار رودبار با حضور خانم دكتر حقيري بازرس مركز آمار ايران به همراه معاون امور عمراني و بخشدار رحمت آباد و بلوكات براي سرشماري و ديدار با مردم رودسرا برگزار گردید مطرح شد که تعدادي از اين اهالي كه چند خانوار بيشتر نيستند و منازل مسكوني شان به علت آبگرفتي خالي از سكنه شده و به زير آب رفته در گفتگويي صميمي از فرماندار رودبار درخواست نمودند كه براي رفع مشكل تردد و همچنين مشخص شدن وضعيت رفاهي خود، پيگيري مجددانه فرماندار شهرستان براي برون رفت از اين مشكلات را خواستار شدند.

 اسماعيل ميرغضنفري فرماندار شهرستان رودبار كه او را در اين بازديد يك روزه، خانم دكتر حقيري بازرس مركز آمار ايران،، مسرور معاون امور عمراني، شهرام پيراندرخ بخشدار بخش رحمت آباد و بلوكات همراهي مي كردند پس از عبور با قايق از ميان سد مخزني شهر بيجار به ميان مردم اين روستاي محروم آمد و از نزديك ضمن سركشي از وضعيت زندگي مردم روستا كه تنها چند خانوار از آنها در اين مكان آن هم در شرايطي كه خانه هايشان در آب بود حاضر شده و پس از سرشماري توسط مامور سرشماري نفوس مسكن شهرستان رودبار پاي درد و دل روستاييان نشست.

يكي از مادران روستاي رودسرا كه نيمي از خانه اش در آب سد و نيم ديگر آن در خشكي قرار داشت در حالي كه چشمانش پر اشك شده بود خطاب به ميرغضنفري فرماندار رودبار گفت: شما خودتان از نزديك وضعيت ما را ديديد. آيا رواست كه ما اينچنين در گرفتاري و مشقت باشيم و به دليل عدم پرداخت پولي كه بابت خريد زمين و خانه هايمان قرار بود به ما بدهند؟

مسئولين مربوطه حتي حاضر به پذيرفتن ما نيستند و ما را از اتاق خود بيرون مي كنند. اين مادر خانه دار كه چند راس دام هم دارد ادامه داد: نصف زندگي ما در آب و نصف ديگر در خشكي است و مدت هاست داريم همانند انسان هاي قرون گذشته زندگي مي كنيم و مجبوريم براي تهيه مايحتاج و يا حل مشكلات و حتي در صورت بيماري با قايقي كه براي تردد وجود دارد رفت و آمد كنيم و اين در حالي است كه اين قايق روزي دو بار بيشتر تردد نمي كند و به دليل مصرف بالاي بنزين نمي توانند بيشتر از اين در اختيار ما باشد.

يكي ديگر از اهالي كه براي رسيدن به محل زندگي خود مجبور است سه ساعت را روي اسب نشسته و مايحتاج خود را با اين اسب كرايه اي به روستاي خود كه در كوهپايه درفك و در ميان جنگل هاي انبوه قرار دارد برود؛ در حالي كه بشدت از اين وضعيت اظهار گلايه مندي مي كرد بيان داشت:

امروز خوشحاليم كه فرماندار بومي ما در اين شرايط به اينجا آمد و از نزديك شاهد نحوه دردناك زندگي ما شد كه تاكنون هيچ فرمانداري به اين شكل به اين منطقه نيامده بود.

وي ضمن تشكر از حضور فرماندار، معاون فرماندار، بخشدار و خبرنگاران شکوفه های زیتون در ميان خودشان بيان داشت: آبا و اجداد ما در اين روستاها بزرگ شده و زندگي كرده اند و ما نمي توانيم آرامشي كه در اين منطقه وجود دارد را رها كرده و در شهر زندگي كنيم. درست است كه اين سد مشكل آب شرب و آب كشاورزي استان گيلان را تامين مي كند اما اين دليل نمي شود كه زندگي ما مردم نابود شود.

اين مرد پرتلاش روستايي كه در حال بار زدن اسب اجاره اي و گذاشتن كيسه آرد روي آن بود ادامه داد: سد شهر بيجار هيچ عايداتي براي مردم شهرستان رودبار ندارد و ما سال هاست كه در اين منطقه زندگي مي كنيم و هيچ كس هم به حرف هاي ما گوش نمي كند.وي خطاب به فرماندار شهرستان افزود: ما هم بنده اي از بندگان خدا هستيم و نيازمند توجه مسئولين، برخي از مسئولين از مظلوميت و محروميت ما سوء استفاده مي كنند و حق و حقوق ما را نمي دهند اگر واقعا ما جزئي از مردم استان گيلان نيستيم بگذاريد ما هم در اين آب غرق شويم.

 اسماعيل مير غضنفري فرماندار رودبار كه به دقت به حرف هاي اين چند خانواده گوش مي كرد با حضور در خانه هاي آنها كه بيشتر آن در آب قرار داشت و بازديد از وضعيت فعلي، ضمن تشكر از محبت، حوصله، صبر اهالي روستا و دامداران و افرادي كه هنوز به خاطر تعلق خاطر، زمين و خانه هايي كه دارند در اين وضعيت در روستا ماندند و تشكر از ميهمان نوازي شان طي سخناني در خصوص پيگيري هاي صورت گرفته در اين مدت كوتاه گفت: به صورت جد بدنبال رفع اين مشكل براي اين چند خانوار محترم و عزيز هستيم و اينطور نيست كه مردم را فراموش كرده ايم.

ميرغضنفري بيان داشت: با بررسي كه توسط بخشدار رحمت آباد و بلوكات داشته و مشخص شدن وضعيت خانوارهاي موجود بايد طبق الویت بندی، افرادي كه از آبگیری سد متضرر شده اند مشخص گرديده و بر اساس بررسي هاي بدست آمده مسائل اجرايي براي برون رفت از اين موضوع صورت گيرد.

ميرغضنفري افزود: يقينا دولت محترم تدبير و اميد براي محرومين برنامه هاي در حد توان را اجرايي نموده و بعد از اين هم اين برنامه ها تداوم خواهد داشت و اينگونه نيست كه برخي ادعا مي كنند كه مردم فراموش شده اند. وي افزود: ما هم به عنوان خادمين مردم از هيچ كوششي فروگذار نخواهيم كرد.

فرماندار رودبار ادامه داد: يقين داشته باشيد در اين دولت هيچ مسئولي كه افتخار خدمتگزاري به مردم به او داده شده، راضی نیست مردم در مشكلات و رنج و گرفتاري باشند. البته در اين ميان ممكن است گاهي قصوري از سوي مردم هم مانع پيشرفت كارها باشد كه براي رفع اين مشكل هم به صورت شبانه روزي در رفع اين مشكلات ذره اي كوتاهي نخواهيم كرد و حضور ما در اين منطقه برای هم ذات پنداري و تلاش براي حل مشكلات پيش آمده است.

photo_2016-11-13_14-28-59  photo_2016-11-13_14-29-21  photo_2016-11-13_14-28-52

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست