• تاریخ: ۹۵/۰۸/۲۵
  • شناسه خبر: 21750

زندگی در آب، آب در زندگی

نوشتن از مردمي كه درد را ميزباني مي كنند چندان هم راحت نيست؛ مردماني كه نه از جنس بلور كه از آيينه هم زلال تر هستند. شايد اگر اين فرصت نگاشتن و ديدن نبود نمي توانستيم اين فرصت همراهي و همدلي را بيابيم. ...

اسپرو-  باری دیگر در یک روز پاییزی برگ ریزان هزار رنگ، همراه می شویم با مسئولینی که دغدغه مردم دارند و نه شعار و تبلیغات؛ هرچند آن را یک نمایش و تبلیغات می دانند که باید گفت:

جای نمایش دادن در دل دورترین و محروم ترین روستا نیست؛ اینها نمایش نیست، این رفت و آمدها بر اساس همان سخن گهربار حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند:

photo_2016-11-13_14-29-05

مردم ولی نعمت ما هستند و اینچنین است که باید برای رفاه حال ولی نعمتان خود از هیچ کوششی فروگذار نبود.

در دولت تدبیر و امید با همه هجمه ها و فشارهایی که از سوی برخی وجود دارد، همچنان قطار خدمت رسانی به مردم محروم روستاها در شهرستان رودبار به راه خود ادامه می دهد و نه تنها این بد سلیقگی ها و کم لطفی ها نمی تواند مانع این سرعت شود بلکه این قطار به راه خود ادامه داده و تا حصول نتایجی که در آن منافع مردم دیده نشود، از حرکت باز نخواهد ایستاد.

رودسرا، روستایی در بخش رحمت آباد و بلوکات که روزگاری نه چندان دور به عنوان یکی از روستاهای بکر و زیبا با مردمانی از جنس عشق و خوبی که میهمانان نوازی و مهربانی شان زبانزد آشنا و غریبه بود که اهالی آن از راه کشاورزی و دامداری روزگار خوشی را در کنار یکدیگر می گذراندند و در طبیعت بی نظیر خدا در صفا و صمیمیت، خوشی های زیادی را در عین محرومیت داشتند.

 بعد از کلید خوردن پروژه ملی سد مخزنی شهر بیجار که بعدها با نام سد آیت الله بهجت نامگذاری شد، آهسته آهسته مشکلات زیادی شروع شد و این مشکلات سال هاست که گریبانگیر این مردم عزیز و بی ریا را گرفته؛

photo_2016-11-13_14-28-28

البته پیگیری های مسئولین مربوطه برای حصول نتایجی که به نفع مردم گردد صورت گرفته اما هنوز هستند تعدای از اهالی که بعد از ساخته شدن و افتتاح سد مخزنی شهر بیجار زندگی و زمین و باغاتشان به یکباره به زیر آب  رفت و نتوانستند به موقع املاک و منازل آبا و اجدادی شان را بفروشند و آنهایی که زودتر و بدون مشکل توانسته بودند مایملک خود را بفروشند از روستا رفتند و چند خانواده محروم در این روستا که بعد از آبگرفتگی سد فاقد جاده و برق شده در منطقه ماندند که تکلیف آنها هنوز به صورت قطعی روشن نشده و این مردم که در حال حاضر برای تردد به منطقه بلوکات و حتی شهرستان رودبار به ناچار از قایق موتوری که از سوی مدیران سد آیت الله بهجت در اختیار مردم است تردد می کنند.

در دیداری که اسماعیل میر غضنفری فرماندار رودبار با حضور خانم دکتر حقیری بازرس مرکز آمار ایران به همراه معاون امور عمرانی و بخشدار رحمت آباد و بلوکات برای سرشماری و دیدار با مردم رودسرا برگزار گردید مطرح شد که تعدادی از این اهالی که چند خانوار بیشتر نیستند و منازل مسکونی شان به علت آبگرفتی خالی از سکنه شده و به زیر آب رفته در گفتگویی صمیمی از فرماندار رودبار درخواست نمودند که برای رفع مشکل تردد و همچنین مشخص شدن وضعیت رفاهی خود، پیگیری مجددانه فرماندار شهرستان برای برون رفت از این مشکلات را خواستار شدند.

 اسماعیل میرغضنفری فرماندار شهرستان رودبار که او را در این بازدید یک روزه، خانم دکتر حقیری بازرس مرکز آمار ایران،، مسرور معاون امور عمرانی، شهرام پیراندرخ بخشدار بخش رحمت آباد و بلوکات همراهی می کردند پس از عبور با قایق از میان سد مخزنی شهر بیجار به میان مردم این روستای محروم آمد و از نزدیک ضمن سرکشی از وضعیت زندگی مردم روستا که تنها چند خانوار از آنها در این مکان آن هم در شرایطی که خانه هایشان در آب بود حاضر شده و پس از سرشماری توسط مامور سرشماری نفوس مسکن شهرستان رودبار پای درد و دل روستاییان نشست.

یکی از مادران روستای رودسرا که نیمی از خانه اش در آب سد و نیم دیگر آن در خشکی قرار داشت در حالی که چشمانش پر اشک شده بود خطاب به میرغضنفری فرماندار رودبار گفت: شما خودتان از نزدیک وضعیت ما را دیدید. آیا رواست که ما اینچنین در گرفتاری و مشقت باشیم و به دلیل عدم پرداخت پولی که بابت خرید زمین و خانه هایمان قرار بود به ما بدهند؟

مسئولین مربوطه حتی حاضر به پذیرفتن ما نیستند و ما را از اتاق خود بیرون می کنند. این مادر خانه دار که چند راس دام هم دارد ادامه داد: نصف زندگی ما در آب و نصف دیگر در خشکی است و مدت هاست داریم همانند انسان های قرون گذشته زندگی می کنیم و مجبوریم برای تهیه مایحتاج و یا حل مشکلات و حتی در صورت بیماری با قایقی که برای تردد وجود دارد رفت و آمد کنیم و این در حالی است که این قایق روزی دو بار بیشتر تردد نمی کند و به دلیل مصرف بالای بنزین نمی توانند بیشتر از این در اختیار ما باشد.

یکی دیگر از اهالی که برای رسیدن به محل زندگی خود مجبور است سه ساعت را روی اسب نشسته و مایحتاج خود را با این اسب کرایه ای به روستای خود که در کوهپایه درفک و در میان جنگل های انبوه قرار دارد برود؛ در حالی که بشدت از این وضعیت اظهار گلایه مندی می کرد بیان داشت:

امروز خوشحالیم که فرماندار بومی ما در این شرایط به اینجا آمد و از نزدیک شاهد نحوه دردناک زندگی ما شد که تاکنون هیچ فرمانداری به این شکل به این منطقه نیامده بود.

وی ضمن تشکر از حضور فرماندار، معاون فرماندار، بخشدار و خبرنگاران شکوفه های زیتون در میان خودشان بیان داشت: آبا و اجداد ما در این روستاها بزرگ شده و زندگی کرده اند و ما نمی توانیم آرامشی که در این منطقه وجود دارد را رها کرده و در شهر زندگی کنیم. درست است که این سد مشکل آب شرب و آب کشاورزی استان گیلان را تامین می کند اما این دلیل نمی شود که زندگی ما مردم نابود شود.

این مرد پرتلاش روستایی که در حال بار زدن اسب اجاره ای و گذاشتن کیسه آرد روی آن بود ادامه داد: سد شهر بیجار هیچ عایداتی برای مردم شهرستان رودبار ندارد و ما سال هاست که در این منطقه زندگی می کنیم و هیچ کس هم به حرف های ما گوش نمی کند.وی خطاب به فرماندار شهرستان افزود: ما هم بنده ای از بندگان خدا هستیم و نیازمند توجه مسئولین، برخی از مسئولین از مظلومیت و محرومیت ما سوء استفاده می کنند و حق و حقوق ما را نمی دهند اگر واقعا ما جزئی از مردم استان گیلان نیستیم بگذارید ما هم در این آب غرق شویم.

 اسماعیل میر غضنفری فرماندار رودبار که به دقت به حرف های این چند خانواده گوش می کرد با حضور در خانه های آنها که بیشتر آن در آب قرار داشت و بازدید از وضعیت فعلی، ضمن تشکر از محبت، حوصله، صبر اهالی روستا و دامداران و افرادی که هنوز به خاطر تعلق خاطر، زمین و خانه هایی که دارند در این وضعیت در روستا ماندند و تشکر از میهمان نوازی شان طی سخنانی در خصوص پیگیری های صورت گرفته در این مدت کوتاه گفت: به صورت جد بدنبال رفع این مشکل برای این چند خانوار محترم و عزیز هستیم و اینطور نیست که مردم را فراموش کرده ایم.

میرغضنفری بیان داشت: با بررسی که توسط بخشدار رحمت آباد و بلوکات داشته و مشخص شدن وضعیت خانوارهای موجود باید طبق الویت بندی، افرادی که از آبگیری سد متضرر شده اند مشخص گردیده و بر اساس بررسی های بدست آمده مسائل اجرایی برای برون رفت از این موضوع صورت گیرد.

میرغضنفری افزود: یقینا دولت محترم تدبیر و امید برای محرومین برنامه های در حد توان را اجرایی نموده و بعد از این هم این برنامه ها تداوم خواهد داشت و اینگونه نیست که برخی ادعا می کنند که مردم فراموش شده اند. وی افزود: ما هم به عنوان خادمین مردم از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

فرماندار رودبار ادامه داد: یقین داشته باشید در این دولت هیچ مسئولی که افتخار خدمتگزاری به مردم به او داده شده، راضی نیست مردم در مشکلات و رنج و گرفتاری باشند. البته در این میان ممکن است گاهی قصوری از سوی مردم هم مانع پیشرفت کارها باشد که برای رفع این مشکل هم به صورت شبانه روزی در رفع این مشکلات ذره ای کوتاهی نخواهیم کرد و حضور ما در این منطقه برای هم ذات پنداری و تلاش برای حل مشکلات پیش آمده است.

photo_2016-11-13_14-28-59  photo_2016-11-13_14-29-21  photo_2016-11-13_14-28-52

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست