• تاریخ: ۹۶/۰۳/۲۱
  • شناسه خبر: 28650

آیا اصلاح طلبان گیلانی آلترناتیوی برای نوبخت در کشور دارند؟

شاید اصلاح طلبان از لحاظ تحصیلات و وجهه اجتماعی سیاسی در جایگاه بالاتری از دکتر نوبخت نیز قرار داشته باشند اما مشخص است که روند ترقی مدیریتی در کشور را به مانند وی طی نکرده اند. ...

ممکن است نوبخت به هر دلیلی در دولت دوازدهم دارای پست به مراتب پایین تری باشد اما این دلیلی برای این که پست وی به یک گیلانی اختصاص داده شود نخواهد بود.

اسپرو/  سامان بدر: به دنبال انتقاداتی که از سوی دکتر صادق زیباکلام از زبان اصلاح طلبان گیلانی نسبت به دکتر نوبخت بیان شد واکنش های متفاوتی ایجاد شده است و گروهی به دفاع و گروه دیگری به مخالفت با اظهارات زیباکلام پرداخته اند. در این میان هرمز ربانی، فیاض زاهد و سروش اکبرزاده هرگونه نقل قولی درباره انتقاد از نوبخت را تکذیب کردند و حمایت خود را از معاون گیلانی رئیس جمهور اعلام داشتند و از سوی دیگر اصلاح طلبانی نیز بودند که هرچند در مورد انتقاد از دکتر نوبخت اعلام موضعی نداشتند نسبت به انتقادات از صادق زیباکلام و بیان بعضی مسائل و فرصت طلبی ها انتقاداتی را مطرح کردند که مهندس محسن باقری چناری و دکتر حمید امیدی از آن جمله هستند. احمد رمضانپور نرگسی نیز در کامنتی اعتراض به پست اینتساگرامی دکتر فیاض زاهد ابراز داشت: کاش به این شکل دکتر زیباکلام را نمی کوبیدید. پست اینستاگرامی که چند ساعت بعد حذف شده و بجا آن مطالب جدیدی  از قول فیاض زاهد منتشر شد.

هرچه است اصلاح طلبان در این میان مواضعی دوگانه گرفته اند که در جای خود قابل بحث است. اما یک سوال ورای این بحث ها در میان است که بر فرض اینکه دکتر محمدباقر نوبخت به عنوان یک مقام عالی دولتی در پست های حساسی چون رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگویی دولت حضور نداشته باشد آیا گیلانی دیگری هست که جای او را بگیرد؟ این امری است که بسیاری نمی توانند جواب مشخصی به آن دهند. اصلاح طلبان گیلانی در دولت اصلاحات نیز پست دولتی مهمی را در اختیار نداشتند و مهم ترین پست آن ها وزارت تعاون توسط علی صوفی استاندار دولت اول اصلاحات در گیلان بود که در سال ۸۰ با حمایت بسیاری از نمایندگان گیلان به ردای وزارت رسید. صوفی که در انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرده بود نتوانست در لیست نهایی اصلاح طلبان قرار بگیرد و انصراف خود را اعلام داشت و اکنون حزب پیش روی اصلاحات به دبیرکلی وی تاسیس شده است و بسیار بعید است بتواند در دولت جدید نیز به پست با اهمیت معاون فعلی رئیس جمهور برسد.

ولی آیا اصلاح طلب گیلانی دیگری نیز می تواند در سطوح عالی دولت قرار گیرد؟ بظاهر پاسخ در حال حاضر خیر است! مگر این که بتوان خلاف آن را ثابت کرد. شاید اصلاح طلبان از لحاظ تحصیلات و وجهه اجتماعی سیاسی در جایگاه بالاتری از دکتر نوبخت نیز قرار داشته باشند اما مشخص است که روند ترقی مدیریتی در کشور را به مانند وی طی نکرده اند. ممکن است نوبخت به هر دلیلی در دولت دوازدهم دارای پست به مراتب پایین تری باشد اما این دلیلی برای این که پست وی به یک گیلانی اختصاص داده شود نخواهد بود. در کشوری که هنوز حضور افراد در سطوح مدیریتی با قوم و شهر و استان آن شخص تاثیرات زیادی در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی دارد مشخص است که رفتن نوبخت سوخت بزرگی برای گیلان خواهد بود. واقعیت این است که ما نمیتوانیم نوبخت را بسوزانیم تنها به این دلیل که به ما توجه نمی کند و یا عملکرد ضعیف برخی از منصوبین و اطرافیان وی موجب گلایه های بسیاری در استان گشته است. ممکن است این نظر درست باشد ولی باید به مردم گیلان آلترناتیوی نیز اعلام شود. در زمانه حال که معاون گیلانی رئیس جمهور هر ماه سفری به گیلان دارد و همین موجبات درخواست های متعدد و پیگیری های مختلف می شود خروج وی از بدنه اصلی دولت یک تهدید برای گیلان است که دیگر حتی همین قول ها و پیگیری های مرد «خوش تیپ» و «خوش بین» دولت را نخواهند شنید.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست