• تاریخ: ۹۶/۰۳/۲۵
  • شناسه خبر: 28678

اختصاص ۳۵ میلیارد ریال اعتبار به حوزه ی آب شرب روستایی شهرستان رودبار

در دیدار مدیرعامل شرکت آبفار گیلان با نماینده رودبار مطرح شد / اختصاص ۳۵ میلیارد ریال اعتبار به حوزه آب شرب روستایی شهرستان رودبار ...

اختصاصی اسپرو- دکترجمالی نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی و مهندس پورعلی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری رودبار با مهندس رنج ور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان نشستی را در جهت بررسی و مشکلات آب شرب روستایی شهرستان رودبار برگزار نمودند.

در ابتدای این نشست صمیمی که در دفتر مدیر عامل آبفار گیلان و در شهر رشت برگزار شد، رنج ور در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۵ میلیارد ریال از اعتبارات صندوق توسعه ی ملی به بخش آب آشامیدنی روستایی این شهرستان اختصاص یافت، تصریح کرد: شناسایی منابع جدید تامین آب شرب، بازسازی شبکه های فرسوده ی آبرسانی، ساماندهی انشعابات غیرمجاز و مدیریت و اصلاح الگوی مصرف آب از مهم ترین اقداماتی است که با جدیّت در شهرستان رودبار در حال اجراست.

 لزوم افزایش سهم شهرستان رودبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان از اختصاص اعتباری افزون بر ۳۵ میلیارد ریال به حوزه ی آب شرب روستایی این شهرستان خبر داد و تصریح کرد: سالجاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ی ملی ۳۵ میلیارد ریال جهت تامین و تقویت آب آشامیدنی روستاهای شهرستان رودبار اختصاص می یابد. وی افزود: با این اعتبار تعداد قابل توجهی از طرحهای آبرسانی روستایی نیمه تمام شهرستان رودبار تکمیل می شود.

رنج ور در پایان با بیان اینکه عمده منابع تامین آب آشامیدنی روستاهای شهرستان رودبار چشمه ها هستند، گفت: آبدهی چشمه ها با تغییر شرایط آب و هوایی استان به خصوص در فصل تابستان به شدت کاهش می یابد که پاسخگوی نیاز آبی موجود در روستاهای شهرستان رودبار نمی باشد.


دکتر جمالی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی ضمن قدردانی و حمایت از تلاش های مدیرعامل، معاونین و کارکنان شرکت آبفار گیلان جهت آبرسانی به روستاهای استان، گفت: به زودی جلسه ای با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، تعدادی از نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی و مدیران عامل شرکت های آبفای شهری و روستایی استان برگزار می کنیم تا مشکلات آب شرب گیلان بررسی و مرتفع شود.

دکتر منوچهر جمالی با تاکید بر لزوم افزایش سهم شهرستان رودبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تصریح کرد: با توجه به اینکه در سال های گذشته شهرستان رودبار و سیاهکل از محل اعتبارات طرح آبرسانی به ۱۰۰۰روستای گیلان (طرح غرب و شرق) محروم بودند و در سال های اخیر از این طرح و اعتبار برخوردار نگردیدند، ضرورت دارد سهم بالاتری نسبت به سایر شهرستان های استان بر اساس شاخص های موجود از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی که برای آب شرب روستایی منظور گردیده، بهره مند شوند تا حداقل عقب ماندگی های سال های گذشته کمی جبران شود.

مهندس علی اکبر پورعلی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری رودبار در این نشست نیز ضمن تاکید دوباره بر لزوم افزایش سهم شهرستان رودبار از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای آبرسانی روستایی، خواستار پیگیری سهم شهرستان از محل اعتبارت منظور شده از بند (ج) تبصره ۶ بودجه سالجاری به منظور آبرسانی روستایی شد.

مهندس علی اکبر پورعلی در ادامه با اشاره به درصد جمعیت تحت پوشش آب شرب روستایی شهرستان گفت: میزان برخورداری شهرستان در این زمینه حدود ۷۳/۵ درصد و تعداد روستاهای برخوردار نیز ۶۸ روستا می باشد. وی افزود: این درصورتی است که این درصد برخورداری اسمی بوده و می بایست میزان واقعی برخورداری شهرستان طی یک کار کارشناسی دقیق و میدانی محاسبه مجدد گردد زیرا عملا از ۶۸ روستا بالغ بر ۱۰ روستا تحت پوشش نبوده و این امر درصد واقعی برخورداری شهرستان را کاهش خواهد داد.

پورعلی تاکید کرد: امیدواریم با سیاست گذاری و برنامه ریزی های شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گیلان و تدوین برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حوزه آب روستایی شهرستان شاهد ارتقای شاخص آبرسانی در سطح شهرستان رودبار باشیم.


شایان ذکر است در این نشست صمیمی که مهندس علیپور معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان و سرپرست امور آبفار شهرستان رودبار نیز حضور داشتند توافقاتی صورت گرفت که اختصاص ۳۵ میلیارد ریال جهت تامین و تقویت آب آشامیدنی روستاهای شهرستان رودبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، اختصاص حدود ۴۰کیلومتر لوله در سایزهای مختلف به امور آبفار شهرستان رودبار، آبرسانی به روستاهای ماشمیان، حشمت آباد و لیاول سفلی در دهستان درفک از بخش خورگام( دهستان کم برخوردار) و تامین نیروی انسانی جهت استقرار شعب مستقل آبفار در دوبخش خورگام و عمارلو مهمترین آنها بود. همچنین مدیرعامل آبفار استان گیلان در خصوص ساماندهی و تعیین تکلیف آبداران شهرستان رودبار قول مساعد داد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست