• تاریخ: ۹۶/۰۷/۲۰
  • شناسه خبر: 34599

حمایت رئیس کمیته روابط‌خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از برجام

خبرگزاری رویترز از واشنگتن گزارش داد: «اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که توافق هسته ای باید به دقت به اجرا درآید ...

 اسپرو- براساس این گزارش، وی خواستار پایان توافق نشد و اعلام کرد که واشنگتن باید با متحدان در ارتباط با این مساله همکاری داشته باشد.
 اد رویس در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مورد ایران گفت: هرچند این توافق دارای نقطه ضعف هایی است، معتقدم که باید در حال حاضر سفت و سخت به اجرا درآید.
نشریه هیل نیز در گزارشی نوشت: اد رویس در آستانه اعلام نظر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد پایبندی ایران به برجام گفت که واشنگتن باید به جای خروج از توافق هسته ای، این توافق را سفت و سخت به اجرا درآورد.
اد رویس به تازگی سخنان مشابهی را در مصاحبه هایی مطرح کرده است. اما سخنان روز چهارشنبه وی در حالی انتشار یافت که مهلت دونالد ترامپ برای اعلام پایبندی ایران به برجام رو به اتمام است.
به موجب قانونی که در سال ۲۰۱۵ در کنگره آمریکا تصویب شد، رئیس جمهوری این کشور باید هر ۹۰ روز یکبار این تائیدیه را به کنگره ارائه دهد. ترامپ دو مرتبه در گذشته تعهد ایران به توافق هسته ای را مورد تائید قرار داده است، اما احتمال دارد که این بار این مساله را تائید نکند که در آن صورت، کنگره ۶۰ روز زمان خواهد داشت تا تحریم های ضد ایرانی خود را اعمال کند.
اد رویس در سخنان امروز خود گفت که تصمیم ترامپ هرچه باشد، وی باید به طور تمام و کمال دلایل خود برای اتخاذ این تصمیم را توضیح دهد.
وی به رغم اشاره به این نکته که آمریکا باید در توافق باقی بماند، از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق این کشور به دلیل انعقاد توافقی به گفته وی ناقص انتقاد کرد و گفت: هرچند توافق هسته ای احتمالا توان ایران در تولید مواد شکافت پذیر را محدود کرده است، این محدودیت ها در کمتر از یک دهه رو به زوال می رود و قابلیت غنی سازی صنعتی برای ایران باقی می ماند.
وی در ادامه اینگونه مدعی شد: بی میلی بازرسان بین المللی به طرح درخواست دسترسی به پایگاه های نظامی (ایران) به منزله این است که ما نمی دانیم ایران تا چه حد درگیر فعالیت پیچیده، اما مخفیانه در زمینه طراحی کلاهک هسته ای شده است.
اد رویس در زمینه اجرای برجام گفت که آمریکا باید با متحدان همکاری کند تا اطمینان حاصل شود که بازرسان بین المللی دسترسی بهتری به سایت های هسته ای احتمالی در ایران دارند.
رویس همچنین خواستار راهبردی به گفته وی برای مقابله با دیگر فعالیت های ایران از جمله برنامه موشک بالستیکی این کشور و حمایتش از حزب الله لبنان شد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست