• تاریخ: ۹۶/۱۰/۲۶
  • شناسه خبر: 39405

بودجه ۹۷ در قربانگاه هرج و مرج های خودساخته

آیا آسان ترین راه حل عدم افزایش قیمت ها است؟ آیا راه حل تداوم وضع موجود است؟ طبیعی است که اصلاحات اقتصادی دارای آثار جراحی، صعوبت­ها و سختی ها ویژه است. ...

 اسپرو-  کسب و کارهای نوین (استارت آپها) روزانه حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان به لحاظ فیلترینگ اینترنت، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشنهای پیام رسان متحمل ضرر و زیان مستقیم می شوند و نگاه غالب در تصمیم گیری و سیاست گذاری در این حوزه نباید فقط معطوف به امنیت سیاسی و اجتماعی باشد و در این راستا امنیت اقتصادی و کسب وکار مردم به محاق رود. اتفاقات سیاسی و اعتراضات اخیر نیشتر خود را بر جان  بی رمق اقتصاد فرو می کند و دیواری کوتاه تر از کسب و کار برای آرامش و خاموشی اعتراضات چند روزه پیدا نشده است.

 

آنانی که این تجمعات هفته های گذشته در برخی از شهرها را ناشی از مشکلات گرانی، بیکاری و اقتصادی می دانند چشمان خود را در مقابل اقتصاد نحیف و استخوانی بسته اند و هیچگاه به عدم النفع این تصمیمات زیان رسان به اقتصاد خرد و کلان فکر نمی­کنند. از ظواهر امر پیداست که بودجه را نیز با سلام صلوات به قربانگاه می برند و در آمدهای پیش بینی شده آن در مسلخ صحن علنی مجلس شورای اسلامی ذبح خواهد شد. یعنی بودجه سالانه که مسقط الراس آن اعتبارات عمرانی، رونق اشتغال و کسب و کار که بستر ساز خروج از رکود خواهد بود تحت لوای عدم گران شدن کالاها و خدمات از جمله حامل های انرژی .«آب،برق،گاز،بنزین،گازوئیل» نان، عوارض خروج از کشور افزایش دامنه مالیات­ها و کاهش تعداد یارانه بگیران از دو منظر موجب بی­اعتماد سازی، تضعیف اقتصاد و کسب و کار که یکی از خواسته های دشمنان داخلی و خارجی به نحو زیرکانه در حال تحقق است. نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به عنوان تصمیم گیران، خط و مشی گذاران بودجه یک ساله کشور نباید اجازه دهند کسب و کار مردم مورد تهدید آشکار و نهانی عده ای قرار گیرد.

 

براساس برنامه ششم توسعه دولت مکلف ­است قریب یک میلیون شغل برای جوانان بیکار و جویای کار ایجاد کند و رشد اقتصادی کشور را در طول برنامه به ۸ % برساند. در صورت حذف ردیف های درآمدی سهل الوصول که می تواند سبب رونق اشتغال و کسب و کار در این شرایط اقتصادی گردد موجب خواهد شد دولت با کسری درآمدی مواجه و همانند دولت قبلی گزینه چاپ اسکناس بدون پشتوانه را در دستور کار قرار دهد برود و یا از بانک مرکزی استقراض کند. در این حالت مردم شاهد افزایش نرخ تورم و گرانی کالای اساسی و مایحتاج روزانه خواهند شد و سرنوشت تلخ تورم بالای ۴۰ % راباید بچشند و دوران سیاه اقتصاد تورمی احمدی نژاد مجددا تکرار خواهد شد.

یکبار دیگر صدای دلخراش بی تدبیری در تهیه، تدوین و تصویب بودجه سنواتی همانند دوره مجلس هفتم، که افتخار ریاست مجلس وقت آن زمان و برخی از اقتصاد دانان در مجلس شورای اسلامی که پز بودجه بدون گرانی شب عید را هدیه نمایندگان به مردم می­دانستند در حال شکل گیری است با این هول و هراس عده ای از عصاره های ملت با توجه به اتفاقات چند روز اخیر صدای پای عوام فریبی را در سال اقتصاد مقاومتی در صدا و سیما و رسانه های جمعی آشکار می نمایند.

مجلس شورای اسلامی می تواند با اندکی شجاعت و با حذف ردیف های بودجه های غیر ضرور مردم را به سیاستهای کلان و راهبردها امیدوار سازند و با صرفه جویی در بودجه های جاری و حذف برگزاری هزاران سمینار، سمپوزیوم، مراسم بی خاصیت، حداقل حقوق شاغلین و بازنشستگان را با اجرای طرح پلکانی و یا همترازی و با افزایش ضریب مناسب ترمیم نمایند و با حذف حداقل ۶۰ % یارانه بگیران از محل صرفه جویی آن اشتغال و ازدواج جوانان را بهبود بخشند و با واگذاری۷۱ هزار پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی یعنی شرکاء واقعی دولت، رونق اقتصادی را به ارمغان آورند. قریب ۳۰۰نماینده مجلس شورای اسلامی بخشی از آن را از اصولگرایان،اصلاح طلبان،محتاطان،محافظه کاران، ساکتین، بلندگوهای عوام فریب، به خواب رفتگان منفعلان، کاهلان، بی خیالان در صحن علنی بودجه بدانند. نخبگان و تأثیر گذاران ملت جواب این دسته از نمایندگان را در پای صندوق های سال ۱۳۹۸ به سختی ولی با هوشیاری و ذکاوت جبران خواهند نمود و تصویب بودجه سالانه یکی از شاخص ها و اندازه گیری های موکلان از کارکرد و عملکرد نمایندگان مردم به عنوان یک رخداد یکساله خواهد بود.

ارزیابی عملکرد کل نمایندگان نباید با دوره گردی ، شرکت در عزا و عروسی مورد سنجش و ارزیابی مردم قرار گیرد. نمایندگان مردم نباید تحت تاثیر فضای دیگران ساخته و جریان انحرافی که از سال ۱۳۸۴ هزینه سنگین را بر دوش ملت گذاشتند قرار گیرد. آنانی که در مناظره خرداد ۸۸ آگاهانه خدمات مسئولین، دوران حضرت امام را به سخره گرفتند و کسانی که مناظره رئیس دولت وقت را قبل و پس از میزگرد مورد تشویق قرار دادند و مدال شجاعت را تقدیم او کردند. آنانکه امروز بست نشینان حضرت شاه عبدالعظیم را دارای مشکل دماغی می دانند و خود خالق فاجعه تاریخی شکاف ملت و دولت را رقم زدند و با افاضات خود اقتصاد کشور را به ورطه نابودی سوق دادند و خواب کودتای بدون خونریزی دولت روحانی را در جلسات و محافل خصوصی در سر می پرورانند. تا اورا مجبور به عقب نشینی یا استعفا کنند از قدرت بلامنازع جوانان و مردم  این مرز و بوم بی خبر هستند. و بهتر است این بار را نیز تکرار می کنم، آویزه گوش خود قرار دهند و در مقابل اصلاحات ساختاری و سیستمی خود را هزینه نکنند و بگذارند مردم و جوانان به جای انقلاب، آشوب، هرج و مرج ترویج و تبلیغ اندیشه های انحرافی اصلاحات را به عنوان یک راهبرد و سیاستگذاری در چشم انداز آینده کشور انتخاب کنند. نسخه و راه حل مجلس در اصلاح بودجه ۱۳۹۷ ظاهرپسند مردم فریب است ولی در بطن خود آثار و عوارض سرطانی دارد که قطعاً آثار سوء آن پس از اجرا آشکار خواهد شد. اگر فرض کنیم راه حل مشکلات معترضین و شعارهای اولیه در شهر مقدس مشهد رئیس جمهوری نبوده و بلکه ماهیت اقتصادی داشته است.

آیا آسان ترین راه حل عدم افزایش قیمت ها است؟ آیا راه حل تداوم وضع موجود است؟ طبیعی است که اصلاحات اقتصادی دارای آثار جراحی، صعوبت­ها و سختی ها ویژه است. مصلحت اندیشی های نمایندگان نباید چهره خودش را در لایحه بودجه نشان دهد. مصالح سیاسی و اجتماعی فراوانی وجود دارد که می تواند خنکای دل دردمندان باشد.

کاسه و کوزه که هیچ، نگرانی آن است که منازه ها را نیز سر گرانی و رئیس جمهور بشکنند حق مردم است که عصبانی باشند مردم می پرسند حق عصبانیت ما در کدام داوری باید پذیرفته شود؟ همه مسئولین و نهاد ها باید سهم و دانگ خود را از نارضایتی و عصبانیت مردم بپذیرند. اما دشمن بزرگ هرج و مرج طلبی به رسمیت شناختن حق اعتراض، حق عصبانیت از کارکردها و عملکردهای مقامات، شنیدن مطالبات مردم و حق پاسخگویی به استناد اصل ۲۷ قانون اساسی است که موجب کرامت بخشی شهروندان مومن و معتقد به مبانی قانون اساسی است.

 

مدیر مسئول هفته نامه شکوفه های زیتون

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست