• تاریخ: ۹۷/۰۲/۰۵
  • شناسه خبر: 43370

به هوش باشید! نیمی از مشاغل جهان از سوی ربات ها و سیستم های هوشمند در خطر نابودی اند

به نظر می رسد مشاغلی که ما این روزها به عنوان شغل های عادی می شناسیم در معرض تغییر و تحولاتی چشمگیر قرار دارند. تحولاتی که گرچه از سوی برخی از مردم جذاب تلقی می شوند اما می توانند دورنمایی رعب آور را برای انسان های رقم ب ...

اسپرو- به نظر می رسد مشاغلی که ما این روزها به عنوان شغل های عادی می شناسیم در معرض تغییر و تحولاتی چشمگیر قرار دارند. تحولاتی که گرچه از سوی برخی از مردم جذاب تلقی می شوند اما می توانند دورنمایی رعب آور را برای انسان های رقم بزنند.

به گزارش سرویس آی تی انتخاب به نقل از اکونومیست، جهان امروز ما از وابستگی به سیستم های هوشمند منفک نیست. وقتی سعی می کنیم ماشین آلات را به دستیارهای صوتی،مثل دستیار صوتی گوگل متصل کنیم و یا از طریق الگوریتم های هوشمند فرمان صوتی دهیم،درواقع به بخشی از فرایند اتوماسیون تبدیل شده ایم.

درواقع به نظر می رسد استخدام ربات ها در مشاغل مختلف،دیگر موضوعی علمی / تخیلی نیست. در سال ۲۰۱۳ کارل بندیکت فری و مایکل اوزبورن، پژوهشگران دانشگاه آکسفورد تلاش کردند تا کشف کنند آینده شغلی انسان چگونه خواهد بود.

آن ها بر اساس بررسی الگوریتم های یادگیری ماشینی نتیجه گرفتند که رقمی در حدود ۷۰۲ نوع کار مختلف در آمریکا می تواند به شکل خودکار انجام شود .بنابراین آنها نتیجه گرفتند که به طور کامل ۴۷٪ از مشاغل می تواند توسط ماشین آلات انجام شوند. اتفاقی که بین بازه زمانی ۲ تا ۷ سال آتی رخ خواهد داد.

جدول ۱٫ریسک رباتیک شدن مشاغل بر حسب کشورهای مختلف

اما یک مقاله جدیدتر که توسط « OECD» منتشر شده نشان می دهد، یک باشگاه متشکل از  کشورهای ثروتمند به سمت اتوماسیون کامل  پیش می روند.روش بررسی  “سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه” در این پژوهش از روش مطالعاتی بندیکت و اوزبورن متفاوت است.

این پژوهش که در سال ۲۰۱۵ انجام شده نشان می دهد که ۱۴ درصد از مشاغل در ۳۲ کشور  جهان به شدت آسیب پذیر هستند و به طور دقیق  حداقل ۷۰٪  مشاغل با احتمال «رباتیک شدن» رو به رو هستند.

در این میان ۳۲درصد از مشاغل کمتر تحت اتوماسیون هستند. اما  در مجموع احتمال اتوماسیون مشاغل در شرایط فعلی بین  ۵۰٪ تا ۷۰٪ است.به طور کلی تر در سراسر ۳۲ کشور حاضر در این پژوهش، ۲۱۰ میلیون شغل جهان در معرض خطر است.

جالب است بدانید مشکل به طور مساوی بین کشورها تقسیم نخواهد شد. نتایج این مطالعه در کشورها، متفاوت است:. برای مثال؛  نرخ به خطر افتادن مشاغل در اسلواکی ۲ برابر بیشتر از نروژ است. افزون بر این افراد ثروتمند کمتر از افرادی با درامد متوسط در خطرند.اما شکاف های گسترده ای بین کشورهایی با  ثروت مشابه وجود دارد.

“تفاوت در ساختار سازمانی” و “ترکیب بندی صنعت” ، نقشی مهم در وضعیت کشورها بازی می کنند،چرا که سوابق کشورها در حوزه سازمانی و صنعت حائز اهمیت است. به عنوان مثال، در کره جنوبی ۳۰ درصد از مشاغل تحت تاثیر اتوماسیون قرار می گیرند، در حالی که این نرخ در کانادا تنها ۲۲ درصد است. با این حال، به طور متوسط، شغل های کره ای سخت تر از مشاغلی در کانادا رباتیک پذیر

جدول ۲٫وضعیت درصدی مشاغلی که بیش از دیگران در خطر رباتیک شدن قرار دارند

ممکن است این موضوع به این دلیل باشد که کارفرمایان کره ای راه های بهتری برای ترکیب کردن کارها بدون کاهش بهره وری شناسایی کرده اند. در نتیجه می توانند همزمان چندین کار را با هزینه پایین سر و سامان دهند. بنابراین کامپیوتر یا ربات ها نمی توانند همین وظایف را به درستی انجام دهند.

اما این یک خبر خوش برای کره ای ها نیست. این یک توضیح ناراحت کننده برای بی اعتبار شدن مشاغلی است که در کره باقی خواهند ماند. چرا که شرکت ها اکثر مشاغل روتین را به ربات ها می سپارند و تنها مشاغل طافت فرسا برای انسان ها باقی می مانند./انتخاب

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست