• تاریخ: ۹۷/۰۷/۰۵
  • شناسه خبر: 44343

جهانیان یکصدا به ترامپ خندیدند

خنده سران جهان به اظهارات دونالد ترامپ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر انزوای رئیس‌جمهور آمریکا را نشان داد. ...

 

اسپرو- دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از «ایدئولوژی جهانی شدن» به تمجید از موفقیت های دولت خود پرداخت؛ سخنرانی‌ای که رهبران حاضر در این نشست با تکان دادن سر و حتی خنده تمسخرآمیز به آن واکنش نشان دادند.

ترامپ که مصرانه از طرح و برنامه خود موسوم به «نخست آمریکا» دفاع می کرد، گفت: «آمریکا به شما نخواهد گفت چگونه زندگی کنید یا چگونه کار کنید. ما فقط از شما می خواهیم که شما نیز به حاکمیت ملل احترام بگذارید.»

 


 


ترامپ با لحن پیروزمندانه‌اش، سخنرانی خود را در این نشست جهانی، به گزارشی سالانه از موفقیت های آمریکا از زمان شروع به کار دولت خود تبدیل کرد. وی با اشاره به آمار اقتصادی قوی اعلام کرد «ارتش آمریکا قدرتمندتر از هر دوره‌ای است». وی افزود «در کمتر از دو سال، موفقیت‌های دولت من تقریبا بیشتر از موفقیت‌های هر دولتی در تاریخ کشور ما بوده است.»

فقط چند جمله از سخنرانی ترامپ نگذشته بود که برخی از حضار شروع به خندیدن کردند؛ امری که نشان داد سخنان و تبلیغات توخالی مجری سابق تلویزیونی آمریکا به همان اندازه که در داخل آمریکا شناخته شده است، در بیرون این کشور نیز معروف است.

ترامپ که برای مدتی کوتاه، متحیر به نظر می رسید، لبخندی زد و گفت این واکنشی نبود که انتظار داشت ولی «مهم نیست.»

وی بعدا در گفتگو با خبرنگاران سعی کرد این صحنه را کم اهمیت جلوه دهد و به همین سبب گفت «عالی بود. خوب هدف این بود که اندکی تبسم ایجاد شود و در کل همه چیز عالی بود.»

واکنش خودجوش رهبران جهان به سخنرانی ترامپ، بار دیگر انزوای رئیس‌جمهور آمریکا را در میان کشورهای مختلف جهان آشکار کرد زیرا سیاست های ملی‌گرایانه وی ضمن ایجاد شکاف با شرکای پیشین، در برخی محافل شک و تردیدهایی را درباره قابلیت اتکا به تعهدات آمریکا در سراسر دنیا ایجاد کرده است.


 


دقیقا یک ساعت قبل از سخنرانی ترامپ، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی در این مجمع گفت همکاری جهانی بهترین امیدی است که برای جهانیان وجود دارد. وی افزود: «چندجانبه گرایی درست در زمانی که ما بیشتر از هر زمانی به آن نیاز داریم هدف حمله و تهاجم قرار گرفته است.»

ترامپ از زمان به قدرت رسیدن، آمریکا را از توافق تغییرات آب و هوایی پاریس خارج کرده و ضمن تقویت تعرفه‌های حمایت‌گرایانه، ارزش پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سایر پیمان‌ها را زیر سوال برده است تا از این طریق به تقویت راهبردی کمک کند که روز سه‌شنبه آن را راهبرد «واقع گرایی اصول‌مند» نامید.

برای این منظور وی به تمجید از مذاکرات خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی پرداخت؛ این در حالی است که او یک سال قبل، کیم جونگ اون را «کوتوله موشکی» نامیده و هشدار داده بود کره شمالی را «کاملا نابود» می‌کند. وی روز سه‌شنبه ضمن تمجید از شجاعت رهبر کره شمالی، در سخنانی تند به انتقاد از ایران پرداخت.

وی فهرستی از نهادهای سازمان ملل را از دیوان بین المللی جنایی تا شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد که دولت وی در صدد ضربه زدن به آنهاست.

درباره سایر موضوعات نیز، انتقاد ترامپ از برنامه آلمان برای ایجاد خط لوله انرژی از روسیه باعث شد یکی از اعضای هیات آلمانی که هم پیمان آمریکاست، سر خود را به نشانه نفی تکان دهد. اقدام وی در ذکر نام امارات عربی متحده، عربستان سعودی و قطر در کنار هم، موجب تعجب مقامات عربستانی شد. امارات و عربستان از سال قبل بر اساس اختلافاتی که با قطر دارند این کشور را تحت محاصره قرار داده اند.

خنده‌ای که در لحظات اولیه سخنرانی ترامپ در میان حضار ایجاد شد یادآور سخنانی بود که ترامپ در دوره تبلیغات انتخاباتی علیه باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا بیان کرد. او گفت به سبب ضعف رهبری آمریکا در دوره اوباما، «جهانیان به ما می خندند.»

ترامپ در سال ۲۰۱۴ در توییتی نوشت: «ما رئیس جمهوری می خواهیم که در جهان اسباب خنده نباشد. ما فردی واقعی می خواهیم که هم در راهبرد و هم در پیروزی، یک نابغه باشد. ما احترام می خواهیم.»

حضور در صحنه جهانی، معمولا به تقویت موقعیت رهبران در داخل و خارج کمک می کند. ولی ترامپ حتی قبل از حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به سبب جار و جنجال‌هایی که اخبار مربوط به فرد مدنظر وی برای دیوان عالی آمریکا و نیز سخنان معاون وزیر دادگستری این کشور ایجاد کرده است با چالش‌های زیادی روبرو شد. برت کاوانو فرد مدنظر وی برای دیوان عالی با ادعاهایی درباره رسوایی جنسی روبرو شده است. بر اساس گزارش‌ها، راد روزنشتاین، معاون وزیر دادگستری آمریکا نیز ظاهرا به استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا که ناظر بر کنار گذاشتن رئیس جمهور از قدرت به سبب ناتوانی از انجام دادن وظایف است، اشاره کرده است.

در شرایطی که شبکه‌های خبری و خبرگزاری‌ها مملو از اخبار مربوط به این دو پرونده است، اقدامات ترامپ در عرصه سیاست خارجی و اعلام توافق تجاری جدید با کره جنوبی نمی تواند موفقیت چندانی برای وی ایجاد کند./باشگاه خبرنگاران جوان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست