• تاریخ: ۹۷/۱۰/۱۱
  • شناسه خبر: 44636

ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ تعیین شد

پس از تحویل سند مالی کشور، طبق آیین نامه داخلی کمیسیون های تخصصی مجلس، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه را با رای گیری مشخص کردند. بر همین اساس کمیسیون های تخصصی به جز کمیسیون اصل ۹۰، سه نفر از اعضای کمیسیون خود را برای بررسی ت ...

اسپرو– با معرفی نمایندگان کمیسیون‌های تخصصی مجلس در کمیسیون تلفیق بودجه سال ٩٨، ترکیب ۴۵ نفره این کمیسیون به شرح زیر نهایی شد:

کمیسیون آموزش و تحقیقات: سیدمحمدجواد ساداتی نژاد، محمود نگهبان سلامی و قاسم احمدی لاشکی

کمیسیون اجتماعی: عباس گودرزی، سمیه محمودی و علی رستمیان

کمیسیون اقتصادی: رحیم زارع ، محمدحسین حسین زاده بحرینی  و محمد حسن نژاد

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:  ابوالفضل حسن‌بیگی، شهروز برزگر کلشانی و اردشیر نوریان

کمیسیون انرژی: جلال میرزایی، علی‌عسگر ظاهری عبده‌وند و علی ادیانی

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات: غلامرضا تاجگردون، محمدمهدی مفتح، هادی قوامی، جهانبخش محبی‌نیا، حسن سلیمانی، سید مهدی فرشادان، محمد فیضی، عزت الله یوسفیان ملا و عبدالرضا مصری

کمیسیون بهداشت و درمان: همایون یوسفی، احمد همتی و حیدر علی عابدی

کمیسیون شوراها و امور داخلی: علی اصغر یوسف نژاد، حسن کامران، احمد امیرآبادی فراهانی

کمیسیون صنایع و معادن: سعید باستانی، محسن کوهکن ریزی  و محمدحسین فرهنگی

کمیسیون عمران: محمدرضا ملکشاهی‌راد، شهرام کوسه غراوی و شادمهر کاظم زاده

کمیسیون فرهنگی: نصرالله پژمانفر، سیده فاطمه ذوالقدر و محمدعلی وکیلی

کمیسیون قضایی و حقوقی: جلیل رحیمی جهان آبادی، حسین رضازاده و محمد علی پورمختار

کمیسیون کشاورزی: علی وقف‌چی، عباس پاپی‌زاده و علاءالدین خادم

بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، کمیسیسون تلفیق لایحه بودجه متشکل از ۹ عضو کمیسیون برنامه و بودجه و ۳ عضو از هر کمیسیون‌ تخصصی است که قبل از رسیدگی به این لایحه در صحن علنی به بررسی لایحه بودجه می‌پردازد.

هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ پس از برگزاری اولین جلسه کمیسیون تلفیق و به انتخاب اعضا انتخاب خواهند شد.

لایحه بودجه سال ۹۸ که سند دخل و خرج دولت و کشور به شمار می رود امسال با تاخیر و در روز۴ دی ماه سال‌جاری توسط رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، طبق آیین نامه داخلی مجلس دولت ۱۵ آذر هر سال موظف به ارائه لایحه بودجه است، امسال دولت طبق همین قرار قانون لایحه را ارسال کرد اما از آنجایی که مقام معظم رهبری نکاتی در خصوص لایحه بودجه داشتند دولت لایحه را اصلاح و تحویل دستگاه قانون گذاری کشور داد که بعد از تقدیم لایحه بودجه کمیسیون های تخصصی اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ را انتخاب کردند.

براساس این گزارش؛ پس از تحویل سند مالی کشور، طبق آیین نامه داخلی کمیسیون های تخصصی مجلس، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه را با رای گیری مشخص کردند. بر همین اساس کمیسیون های تخصصی به جز کمیسیون اصل ۹۰، سه نفر از اعضای کمیسیون خود را برای بررسی تخصصی بودجه به کمیسیون تلفیق معرفی می کنند.

از آنجایی که ستون و استخوان کمیسیون تلفیق بودجه با اعضای کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات بسته می شود، این کمیسیون ۹ عضو در کمیسیون تلفیق بودجه دارد.

آنچه آیین نامه داخلی مجلس تاکید می کند این است که با تقدیم لایحه بودجه از جانب رییس جمهور همراه با پیوست ها و ضمائم  لایحه در گام اول، نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالانه کل کشور و پیوست‌های آن تا مدت ۱۰ روز می‌توانند لایحه را بررسی و پیشنهادات خودرا به کمیسیون‌های تخصصی مجلس تقدیم کنند.

در گام دوم کمیسیون‌های تخصصی موظفند حداکثر تا ۱۵ روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند.

کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف ۱۵ روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون‌های تخصصی، ضمن رسیدگی به گزارش کمیسیون‌های تخصصی، گزارش نهایی خود را تنظیم و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند. البته کمیسیون تلفیق این اختیار را دارد که با موافقت هیئت رئیسه مجلس مهلت تقدیم گزارش نهایی خود را تا ۱۵ روز تمدید کند.

کار کمیسیون تلفیق بودجه با ارائه لایحه به صحن علنی به اتمام نمی رسد بلکه پس از اتمام بررسی و تصویب در مجلس در صورتی که شورای نگهبان ایراداتی شرعی و مغایرت هایی با قوانین بالادستی به مصوبه مجلس بگیرد این کمیسیون مجددا برای بررسی و اصلاح موارد اعاده شده از شورای نگهبان تشکیل شده و موارد را بررسی و اصلاح می کند.

بر اساس رویه ای که آیین نامه داخلی مجلس برای بررسی لایحه بودجه در نظر گرفته است، رسیدگی به کلیات، پیشنهادهای مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومی و تصویب سقف و رسیدگی به پیشنهادهای مربوط به تبصره‌ها و ردیف ها در صحن علنی مجلس انجام می شود.

پیشنهادهای چاپی نمایندگان که همراه با بودجه در صحن مورد بررسی قرار می گیرد باید در زمان مقرر دریافت شده ، منبع مالی مشخص داشته، مازاد بر سرجمع نباشد با تعیین ردیف مشخص جایگزین طرح شده و مغایرت با برنامه نداشته باشد.

صحن علنی مجلس نیز هم چون کمیسیون تلفیق در صورت تشخیص شورای نگهبان و طرح ایراد نسبت به برخی موارد لایحه بودجه باید موارد اصلاحی لایحه را مجددا بعد از اعاده شورای نگهبان مورد بررسی و اصلاح قرار دهد./دیارمیرزا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست