• تاریخ: ۹۷/۱۰/۱۳
  • شناسه خبر: 44716

کاوشگر چینی برای اولین بار بر نیمه پنهان ماه فرود آمد

این دومین بار است که چین توانست فضاپیمایی را در کره ماه فرود بیاورد. در سال ۲۰۱۳ کاوشگر روبوتیک «خرگوش یشمی» پس از نشستن بر سطح ماه، ۳۱ ماه در نزدیک‌ترین همسایه آسمانی زمین، فعال بود. ...

اسپرو– چین برای نخستین بار موفق شد یک کاوشگر را روی نیمه پناه ماه فرود بیاورد.

کاوشگر چانگ‌ای۴ ساعت ۱۰ و ۲۶ دقیقه بامداد پنجشنبه به وقت محلی، بدون آسیب دیدگی روی کره ماه فرود آمد. این کاوشگر هشتم دسامبر ۲۰۱۸ با یک موشک به فضا پرتاب شده بود. تلویزیون ملی چین نخستین عکس ارسالی چانگ‌ای۴ از زمان فرود آمدن بر سطح ماه را منتشر کرد.

نیمه پنهان ماه،‌ فاصله بیشتری از کره زمین دارد و ما از روی زمین قادر به دیدن آن نیستیم. این بخش از کره ماه، کوهستانی است و برخلاف قسمت قابل روئیت آن، چین‌خوردگی‌های بسیاری دارد.

این دومین بار است که چین توانست فضاپیمایی را در کره ماه فرود بیاورد. در سال ۲۰۱۳ کاوشگر روبوتیک «خرگوش یشمی» پس از نشستن بر سطح ماه، ۳۱ ماه در نزدیک‌ترین همسایه آسمانی زمین، فعال بود.

چین پس از ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، نخستین کشوری است که تواسته فضاپیمایی را در کره ماه فرود بیاورد.

کاوشگر چینی برای اولین بار بر نیمه پنهان ماه فرود آمد

پکن میلیاردها دلار در صنعت فضا سرمایه گذاری کرده است. ارتش مسئولیت اجرای طرح‌های فضایی چین را بر عهده دارد. استقرار یک ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۲۲،‌ فرستادن کاوشگر به کره مریخ و فضانورد به کره ماه، از جمله برنامه‌های بخش فضای ارتش چین است./عصرایران

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست