• تاریخ: ۹۸/۰۳/۰۹
  • شناسه خبر: 44838

تحقیقات پسماند پتروشیمی در لوشان، توجیه سیاسی یا منطق علمی؟!

با گذشت یک هفته از انتقال بی سر و صدای پسماندهای پتروشیمی از جنوب به شمال کشور در لوشان و افشای آن در فضای رسانه ای، طی روزهای گذشته اظهار نظرهای ضد و نقیضی در این زمینه بر ابهامات مردم افزوده است، یک روز مدير عامل شرکت ...

اسپرو_✍ ا. سرودی

با گذشت یک هفته از انتقال بی سر و صدای پسماندهای پتروشیمی از جنوب به شمال کشور در لوشان و افشای آن در فضای رسانه ای، طی روزهای گذشته اظهار نظرهای ضد و نقیضی در این زمینه بر ابهامات مردم افزوده است، یک روز مدیر عامل شرکت بلیش از توانایی های منحصر بفرد شرکت خود در سطح جهان میگوید و دیگر روز بازدید رسانه ها، کارشناسان و مسئولین حکایت از چیزی دیگر دارد، تصاویر و گزارشهای موجود در رسانه های مجازی و غیر مجازی هم نگرانیها را کم نه، بیشتر هم کرده،
مواردی در این خصوص قابل تامل خواهد بود.
به دلیل وجود نفت بیشتر فعالیت صنایع پتروشیمی در جنوب کشور متمرکز و مسبوق به سابقه است، این شرکتها بسته به نوع فعالیت شان پسماندهای مختلف تولید میکنند، پرسش اساسی این است تاکنون این پسماندها چگونه و در کجای کشور امحاء یا بازیافت می شدند و چرا به همان سیاق قبلی عمل نمیشود؟! ناگهان تصمیم دیگری گرفته می شود؟!
آیا این موضوع صحت دارد که دپوی این مواد در بیابانهای خوزستان همراه با طوفانهای شن باعث اعتراض کارشناسان عراقی و درخواست دولت آن کشور برای تغییر مکان آنها به نقاطی دور شده؟ آیا انتخاب گیلان برای این است که به مقامات کشور دوست و برادر همسایه اطمینان لازم را بدهیم که این مواد را صدها فرسنگ از مرزهای شما دور کرده ایم؟!
ممکن است زور افراد پشت دست برای تحمیل این شرایط به ما از نماینده و مسئولین استان و شهرستان بیشتر باشد، این موضوع نباید آنها را وادار کند تا به مصلحت های سیاسی و یا بنا به شرایطی که در آن قرار دارند چیزی را از مردم پنهان کنند. استفاده از ظرفیت مردمی در چنین مواقعی راه گشا خواهد بود. بهر حال حقیقت همیشه پشت ابر نمی ماند.
وضعیت ظاهری شرکت بلیش بنا به ادعای مدیر عامل آن به یک شرکت مدرن و پیشرفته نمی خورد، به تصاویر خبرنگاران حین بازدید مسئولان مختلف از این شرکت توجه کنید.
بازیافت پسماندهای پتروشیمی سخت تر از بازیافت زباله است حال این پرسش برای شهروندان مطرح می شود که چرا تاکنون از ظرفیت این شرکت برای بازیافت زباله های شهر رشت در سراوان که این همه آثار سوء زیست محیطی دارد استفاده نشده؟ طبعا وارد شدن به این فرآیند میتوانست برای شرکت بلیش درآمدهای پایدار و بیشتری ایجاد کند.
عملکرد ضعیف مسئولین ادارات وابسته مانند صنایع و محیط زیست و… در شهرستان نشان داد هنوز آنها از خواب زمستانی شان بیدار نشده و رصد بموقع صورت نمیگرد، چه بسا با گزارش بموقع آنها به مسئولان از جمله فرماندار و نماینده محترم امکان جلوگیری از آن وجود داشت، مردم منتظر برخورد نماینده و فرماندار با این گونه مسئولین هستند.
با مدیریت های ضعیف سیاسی و زد و بندهای پشت پرده صنایع لاکچری و ثروت ساز لوشان را به خاک سیاه می نشانیم آنوقت به آنها وعده میدهیم از زباله های شیمیایی برایتان اشتغال و ثروت میسازیم، این همه خاک به حلق مردم این شهر کم بود حالا مانده نفس آخرشان را هم با زباله های شیمیایی بگیریم، مسئولان تعارف نکنند!! اگر بمب های شیمیایی هم قرار است روزی آزمایش شود لوشان یادتان نرود.
در پایان مردم منتظر اظهار نظرهای علمی و کارشناسی هستند، نه توجیهات مصلحتی و سیاسی از سوی مسئولین، یک محقق و شخصیت علمی قابل هرگز بنا به سفارش و توصیه، اعتبار علمی اش را فدای مصلحت های سیاسی نمی کند و به مردم دروغ نمی گوید، در تصاویر منتشر شده چند تن از اساتید بنام در این حوزه، از جمله جنآب دکتر پنداشته از همکاران دانشگاهی بنده که از نوابغ این حوزه در کشور هستند را دیدم، اگر بگذارند امثال ایشان اظهار نظر کنند یقین دارم مبتنی بر تحقیقات جامع و علمی بوده و بوی توجیهات سیاسی از آن نخواهد آمد، در اینصورت خیال مردم هم راحت تر خواهد بود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست