رئیس فدراسیون فوتبال در ابتدای صحبت‌های خود گفت: ضمن اظهار تأسف بابت اتفاقات فینال جام حذفی باید بگویم که این اتفاقات نباید در حوزه فوتبال صورت بگیرد. من از همه هواداران فوتبال عذرخواهی می‌کنم و در اینجا سعی می‌کنم برخی از واقعیت‌ها که به وجود آمده بود و در آینده هم ممکن است به وجود بیاید را شرح بدهم.

* نیروی انتظامی گفت نمی‌توانیم تماشاگران را پشت درهای استادیوم نگه داریم

رئیس فدراسیون فوتبال در بخش ابتدای صحبت‌هایش گفت: در اینجا حضور دارم و به هر حال صحبت‌هایی که انجام می‌دهم در حضور شما خیلی محرمانه نیست باید بگویم با گزارش‌هایی که از دستگاه‌های مربوطه گرفتم در بازی فینال ۲۰ هزار و ۵۰۰ بلیت فروخته شده و در واقع استادیوم شهر اهواز ۳۰ هزار و ۵۰۰ نفر گنجایش داشته است. نزدیک به یک سوم ورزشگاه خالی بوده و از این تعداد بلیت هم ۴۰۰ قطعه به فدراسیون فوتبال، ۴۰۰ قطعه به اداره کل ورزش و جوانان، ۲۰۰ قطعه به باشگاه فولاد و ۲۰۰ قطعه هم به فدراسیون فوتبال داده شده است. ۱۳۴۱ قطعه بلیت هم به صورت VIP در اختیار تماشاگران قرار گرفته شده است. روز گذشته با برخی از دوستانم صحبت می‌کردم که آنها می‌گفتند تخمینی که برای بازی فینال جام حذفی زده شده اشتباه بوده اما باید بگویم در رشته فوتبال اصلاً تخمین عملیاتی نیست. نیروهای محترم انتظامی هم به ما گفته در بازی‌های پرجمعیت امکان اینکه بشود تماشاگران را با دست بازرسی بدنی کنیم اصلاً امکانپذیر نیست و آنها مدعی شدند که ضریب اشتباه بالا می‌رود. مخلص کلام را به شما بگویم نیروی انتظامی می‌گوید در هر ورزشگاهی که جمعیت زیاد باشد حتی اگر تماشاگران پشت در بمانند و بلیت نداشته باشند نمی‌توانیم آنها را به داخل استادیوم راه ندهیم و مجبوریم درها را باز کنیم تا آنها به داخل ورزشگاه بروند.

* با اصرار فتاحی بازی در شهدای فولاد برگزار شد

تاج ادامه داد: من گفتم با این شرایط اصلاً‌ امکانش نیست و نمی‌توانیم اطمینان کنیم که این آخرین باری باشد که این اتفاقات می‌افتد. حتماً این اتفاق در آینده به دفعات تکرار خواهد شد. یک روز یادم است که در سازمان لیگ می‌خواستند جایزه بدهند، ۱۰ نفر بالا می‌رفتند، ۲۰ نفر پایین می‌آمدند، استیج شکست و … چیزی که در اختیار فدراسیون نیست امنیت ورزشگاه‌ها است. تنها چیزی که ایراد سازمان لیگ بوده این است که ناجا و واجا توصیه کردند بازی در ورزشگاه غدیر برگزار شود اما اصرار سعید فتاحی بر این بود که بازی باید در ورزشگاه شهدای فولاد برگزار شود. البته معاون امنیتی خوزستان هم بعداً گفت چه بهتر که بازی در ورزشگاه غدیر برگزار نشد چون اتفاق بدتری می‌افتاد. من به دوستان گفتم اگر نیروی انتظامی در مورد یک مسابقه، محل و زمان برگزاری آن توصیه‌ای کرد مسئولان اجرایی باید توصیه‌ ایمنی و امنیتی را اجرا کنند. هیچ‌گونه امنیتی در ورزشگاه و مسابقات به عهده فدراسیون و سازمان لیگ نیست، فدراسیون فوتبال تا بحث بلیت‌فروشی به شیوه استاندارد انجام نشود کاری نمی‌تواند بکند. ما باید بدانیم چند نفر به ورزشگاه می‌آیند و آنها نیز باید سر ساعت بیایند.

* با این شرایط ادامه لیگ در فصل آینده مصلحت نیست

در دنیا این مدل، مدل موفقی است و ما با استفاده از این می‌توانیم بگوییم مثلاً ۳۰ هزار نفر می‌آید. وقتی جوان‌ها بدانند که بدون بلیت الکترونیکی نمی‌توانند وارد ورزشگاه شوند دیگر مقابل در ورزشگاه تجمع نمی‌کنند که نیروی انتظامی هم مجبور شود آنها را راه دهد. اگر این اتفاق نیفتد ادامه لیگ در فصل آینده مصلحت نیست. وظیفه فدراسیون فوتبال این نیست که برود ورزشگاه بسازد. ما تلاش کردیم برای تیم‌های ملی امکاناتی را فراهم کنیم که هنوز هم بدهی‌های آن را داریم، باشگاه‌های ما هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد چون درآمد کافی برای این موضوع ندارند، درآمد آنها مربوط به حقوق فوتبال است و در رأس حقوق فوتبال مسأله پخش تلویزیونی است که پرداخت نمی‌شود. باید دولت یک دست بردارد و بگذارد روال عادی ایجاد شود. ما امکان ساخت، تعمیر و تجهیز ورزشگاه‌ها را نداریم.

* به شخص مهمی در مجلس گفتم مربی خارجی تحرک اقتصادی می‌آورد

رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه ضمن انتقاد از برخی اظهارنظرها گفت: متأسفانه در این مدت واکنش‌هایی داشتیم که در نوع خودش جالب بود. خیلی از دوستان در مجلس شورای اسلامی اظهارات منطقی انجام دادند و به طور مثال یک دوست عزیزی که اتفاقاً شخص مهمی در مجلس محسوب می‌شود صحبت‌های زیادی با من در مورد حضور سرمربی خارجی در تیم ملی داشت و معتقد بود در شرایط فعلی به صلاح نیست مربی خارجی به تیم ملی بیاید. من یک ساعت با این شخص صحبت کردم و توضیح دادم که حضور مربی خارجی علاوه بر مباحث اجتماعی، تحرک اقتصادی می‌آورد که در نهایت شاید این شخص از صحبت‌های من راضی نشد ولی در پایان گفت به شما و مردم احترام می‌گذارم و هیچ مصاحبه‌ای انجام نداد.

* شرایط این گونه پیش برود قاضی‌زاده در مورد ارنج تیم ملی هم حرف می‌زند 

تاج در ادامه ضمن انتقاد قاضی‌زاده هاشمی، گفت: این شخص در مورد هر اتفاقی واکنش نشان می‌دهد، مثلاً در مورد ورزشگاه اهواز صحبت‌هایی انجام داده که بدون اطلاعات است. اگر شخصی مثل دادکان که چند سال در فدراسیون کار کرده یا امثال آقای مصطفوی حرف بزنند من موظف هستم جواب بدهم ولی این دو نفری که عرض کردم سالی دو بار مصاحبه می‌کنند اما قاضی‌زاده هاشمی هفته‌ای ۵ بار مصاحبه می‌کند که اگر شرایط این گونه پیش برود او در مورد ارنج و گلر تیم ملی هم نظر می‌دهد. مجلس و نمایندگانش نباید چنین مباحثی داشته باشند. حداقل موضوع این است که نماینده مجلس باید بداند که چه مسائلی به سازمان لیگ ربط دارد یا ندارد.

* دستاورد فدراسیون از برخی نهادهای دولتی بهتر بود

وی ادامه داد: اگر سازمان لیگ برای بازی فینال بیش از اندازه بلیت فروخته بود مقصر است ولی همه تأکید و امضا کردند که بلیت زیاد فروخته نشده است اگر ۳۵ هزار نفر به داخل استادیوم رفته‌اند سازمان لیگ مقصر نیست. متأسفانه هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم فوتبال برای برخی‌ها تبدیل به یک نردبان می‌شود و بهترین فرصت هم همین‌گونه اظهارنظرها است. از برخی رسانه‌ها به خصوص روزنامه دولت (ایران) انتظار داریم محل تشویش اذهان عمومی نشوند، کفایت به برنامه و دستاورد است، دستاورد فدراسیون به مراتب بهتر از برخی نهادهای دولتی بوده و نمونه‌اش هم اول شدن تیم ملی در رنکینگ آسیایی و درخشش بانوان و همین تیم جوانان ما بوده است.

* نمی‌دانم انتقادات در روزنامه دولت با وزارت هماهنگ است یا خیر

تاج در ادامه انتقاداتش تأکید کرد: متأسفانه برخی روزنامه‌ها به خصوص روزنامه دولت باید حداقل‌ها را رعایت کند ولی تبدیل به محل دروغ و تهمت شده است نمی‌دانم اتفاقات با وزارت ورزش هماهنگ است یا خیر. نمی‌دانم آیا این مباحث جریان‌یافته است یا نه. ولی انتظارم این است که آنها اول اعتماد کسب کنند، خود این دوستان محل سؤال هستند ولی خودشان از ما سؤال می‌کنند. شما ببینید وقتی ما مشکلاتی در برگزاری مسابقات داریم چگونه باید کار را پیش ببریم.

* تا زمانی که ضمانت محکمی نباشد نباید بازی‌ها را برگزار کرد 

تاج تأکید کرد: اگر بنا نباشد ورزشگاه‌های ما به بلیت‌فروشی الکترونیک مجهز باشد کار سخت خواهد شد. در کل دنیا اگر فردی در جایگاه خودش ننشیند از روی صندلی او و عکسش شخص را پیدا کرده و او را جریمه خواهند کرد. روز گذشته نیروی انتظامی رسماً گفت ما نمی‌توانیم مردم را که زیاد به ورزشگاه بیایند کنترل کنیم. تا زمانی که ضمانت محکمی برای بازی‌ها نباشد نمی‌توان کار را خوب پیش برد. روز گذشته در شورای امنیت اجتماعی کشور نیز اعلام کردیم که این مشکلات وجود دارد و نیروی انتظامی هم این موضوع را تأیید کرد حتی در این بین نامه هم زده‌ایم ولی معتقدم نباید کاری کنیم مردم دچار تلخ کامی شوند.در پایان هم بگویم انتظار ما این است که قاضی‌زاده هاشمی که جزو شورای سیاست‌گذاری صدا و سیما است قدمی برای حق پخش بردارد که مردم این گونه بیشتر به آنها رأی خواهند داد.