• تاریخ: ۹۶/۰۵/۲۱
  • شناسه خبر: 30753

اعضای منتخب شورا‌، شهردار منتخب تهران را برگزیدند

جلسه‌اي که از آن دو انصراف بيرون آمد و درنهايت محمدعلي نجفي را به عنوان انتخاب نهايي اعلام کردند. ...

 
 اسپرو/معصومه اصغری: شورای شهر تهران در روندی که خیلی زود و با دست رو شروع کرد، گزینه نهایی منتخب خود را برای شهرداری تهران به شهروندان معرفی کرد. محمدعلی نجفی  پس از دو روز جلسات فشرده ارائه برنامه و در نهایت با اتفاق از قبل پیش‌بینی‌شده انصراف سایر کاندیداها، به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران معرفی شد و طبق آخرین تصمیمات اعلام‌شده در جلسه اول شروع به کار شوراها که اول شهریور اعلام شده است، در صورت رأی مجدد و رسمی اعضای شورای پنجم به عنوان شهردار تهران انتخاب می‌شود.

منتخبان شورای پنجم شهر تهران  به روال دوره‌های قبلی شورای شهر تهران، باز هم جلسه نهایی تصمیم‌گیری برای انتخاب گزینه نهایی و رأی‌گیری خود را غیرعلنی و پشت درهای بسته برگزار کردند. جلسه‌ای که از آن دو انصراف بیرون آمد و درنهایت محمدعلی نجفی را به عنوان انتخاب نهایی اعلام کردند. مرتضی الویری، رئیس سنی جلسات منتخبان شورای پنجم شهر تهران پس از پایان جلسه انتخاب گزینه نهایی شهرداری تهران، گفت: تلقی من این است که در روز نخست پنجمین دوره شورای شهر تهران، ری و تجریش، آقای نجفی همین تعداد رأی را کسب کنند، اما تا آن زمان ایشان کاندیدای نهایی تصدی این پست هستند. ممکن است در این مدت نظرات یا چهره‌های دیگری وجود داشته باشد اما به نظر چنین چیزی بعید می‌آید.

در این فاصله برخی دیگر از منتخبان شورای پنجم اعلام کرده بودند که ممکن است گزینه‌های دیگری هم غیر از گزینه‌های اعلام‌شده مطرح شود اما این احتمال بسیار کم خواهد بود. روز پنجشنبه هم بسیاری از منتخبان شورای پنجم درباره انتخاب گزینه نهایی و رأی‌گیری در باره آن ابهام داشتند و به همین دلیل احتمال عدم تصمیم‌گیری نهایی وجود داشت. برخی از منتخبان شورای پنجم که نظرشان درباره محمدعلی نجفی مثبت بود، به خبرنگار «شرق» گفتند که برای جلوگیری از اشتقاق و لابی‌هایی که وجود دارد، ترجیح بر تصمیم‌گیری و رأی‌گیری است تا تکلیف روشن شود. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت بود که رأی گزینه نهایی باقی‌مانده به عنوان رقیب برای نجفی یعنی مهرعلیزاده، از آنچه پیش‌بینی می‌شد، بیشتر شد.

چند سؤال مهم پس از اعلام انصراف نامزدهای شهرداری تهران مطرح بود؛ اینکه آیا از ابتدا شهردار انتخاب شده بود و این روند نوعی نمایش برای طی‌کردن روند انتخاب شهردار بوده است ؟ نامزدهای نهایی‌شده برای ارائه برنامه بر ماندن تا پایان این روند تأکید داشتند و حتی تا ساعات پایانی ارائه برنامه‌هایشان بسیار جدی وارد عرصه شده بودند، چرا در جلسه‌ای که غیرعلنی شد به نتیجه انصراف رسیدند؟ آیا درباره انصراف توافق یا توصیه‌ای صورت گرفته است؟

علی اعطا و احمد مسجدجامعی در پاسخ به این سؤال تأکید داشتند که فشار یا توصیه‌ای روی نامزدها وجود نداشته است. اعطا گفت: رسیدن به نتیجه انصراف، نتیجه‌ای جمعی حاصل برآورد نظر همه اعضا بود. مسجدجامعی هم تأکید کرد که افراد حاضر به عنوان نامزدهای شهرداری در باره حضورشان جدی بودند و نتیجه انصراف، نتیجه‌گیری خودشان بوده است. البته صراحت ما درباره انتخاب آقای نجفی هم تأثیرگذار بوده است.

حسن رسولی هم در کانال تلگرام خود نوشت: «قرار بود نامزد شهرداری با رأی ٢١نفره انتخاب شود. آقایان مرعشی، دکتر مهرعلیزاده و سرکار خانم دکتر کولایی که کاملا تجهیزشده و مسئولیت‌پذیر وارد عرصه شده بودند، به عنوان اعضای مؤثر جامعه اصلاح‌طلب پایتخت همدلانه با انصراف از رقابت و پس از مستحضرشدن از گرایش غالب شورا ما را در تحقق این وعده به بهترین وجه ممکن یاری دادند».

مرتضی الویری هم در توضیحی به رسانه‌ها با اشاره به مراحل انتخاب گزینه‌های نهایی برای اعلام برنامه شهرداری تهران، گفت: آقای مهرعلیزاده نیز همانند آقای افشانی بعد از جلسه ارائه برنامه، استعفا دادند. مهرعلیزاده هم برای هم‌افزایی و اجماع با شورای شهر این کار را کرد تا منتخبان بتواند به اجماع کامل برسد. همچنین خانم کولایی نیز با توجه به نظرات ایشان در نامزد برتری که شورا پیگیری می‌کند، از حضور در میان کاندیداها انصراف داد و درنهایت آقای محمدعلی نجفی با ۲۱ رأی به عنوان شهردار شورای پنجم انتخاب شدند.

زهرا نژادبهرام هم در حساب توییتری خود با عکسی از نجفی و خطاب به او نوشت «انتخاب شما ثمره اعتماد مردم به لیست امید و اقبال همیشگی‌شان به جریان اصلاحات است. چشم امید شهروندان تهران, ری و تجریش به ماست».
حجت نظری، دیگر منتخب شورای پنجم، هم یک گام جلوتر از جلسات رسمی برگزارنشده شورا، به نجفی به عنوان شهردار آینده تهران تبریک گفت و در توییتر خود نوشت: «پس از انصراف هر چهار رقیب مرحله پایانی، #محمدعلی_نجفی شهردار آینده تهران شد».

محمدجواد حق‌شناس هم با فعلی قطعی در توییتر خود نوشت: «با رأى اجماعى و قاطع #شوراى_ پنجم به #دکتر نجفی، شهردارى توانمند و لایق به بهشت راه یافت».

محمدعلی نجفی پس از اعلام تصمیم نهایی منتخبان شورای پنجم در گفت‌وگو با برنامه‌ای زنده در رسانه ملی اولین قول‌های خود را به عنوان منتخب شورای پنجم داد و گفت: «تلاش می‌کنم مقابل شهروندان تهرانی روسفید باشم». او در صحبت‌های خود خطاب به شهروندان گفت: «در همین اولین لحظات مسئولیتم به شهروندان تهرانی تعهد می‌دهم که تمام تلاش و قدرتم را برای ایجاد شرایطی مطلوب‌تر جهت زیست شهری آنها به کار گیرم تا زندگی شهروندی آنها در چهار سال آینده به مراتب بهتر از امروز باشد».

او به شهروندان تعهد داد که «تمام تلاش و قدرتم را برای ایجاد یک شرایط مطلوب‌تر برای زیست شهری آنها به کار خواهم گرفت و ان‌شاءالله سعی می‌کنم که از همه امکانات در شهرداری و بیرون از شهرداری استفاده کنم تا دو خواسته اصلی شهروندان محقق شود؛ یکی ایجاد آرامش که جنبه‌های روحی، معنوی و روانی شهروندان را در زندگی شهری مدنظر دارد و دوم ایجاد آسایش که جنبه‌های فیزیکی و مادی زندگی آنها را دربر خواهد گرفت».

جلسه انتخاب گزینه نهایی برای شهرداری تهران حواشی هم داشت. منتخبان شورای پنجم ترجیح دادند رسانه‌ها (که البته بخش زیادی از آنها منسوبان رسانه‌ای اعضای شورا و نامزدهای شهرداری بودند) در بخش ارائه برنامه نامزدها حضور داشته باشند؛ اما درباره بخش اصلی تصمیم‌گیری و رایزنی‌ها و رأی‌گیری و اتفاقاتی که منجر به انصراف دو نامزد شد، رسانه‌ها حضور نداشتند و اخبار از طریق ارتباط اعضا با رسانه‌ها و منسوبان رسانه‌ای آنها از پشت درهای بسته منتقل می‌شد؛ روندی که همواره رسانه‌های رسمی از آن امتناع می‌کنند؛ اما برای جانماندن از خبرهای مهم مجبور به همراهی با این روند می‌شوند. در ادامه این روند باید منتظر ماند و دید ادعای شفافیت رسانه‌ای منتخبان پنجم در اولین جلسه رسمی و  در جریان انتخاب رئیس شورا و هیئت‌رئیسه و رؤسای کمیسیون‌ها و در نهایت رأی‌گیری برای انتخاب شهردار تهران چگونه خواهد بود.

شائبه جدی‌نبودن اعضا درباره انتخاب از میان نامزدهای اعلام‌شده و انتخاب شهردار از قبل زمانی جدی‌تر شد که مکالمه‌ای بین یکی از منتخبان پنجم و حسین مرعشی، یکی از نامزدهای شهرداری تهران رخ داد. حسین مرعشی برنامه‌های خود را برای اداره شهر تهران ارائه داد. او تأکید کرد که شهردار تهران اگرچه منتخب اصلاح‌طلبان است؛ اما باید شهردارِ همه مردم شهر تهران باشد. او گفت: در ١٢ سال اخیر جریان اصولگرایی رقیب کاملا خطی، غیرمنصفانه و تنگ‌نظرانه با جناح اصلاح‌طلب برخورد کرد؛ اما من معتقد به حذف اصولگرایان نیستم؛ چراکه این طیف در تهران ٢۵ درصد رأی آورده و باید به همین تناسب به سهم آنها در مدیریت توجه شود. او به روند کسب درآمد شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: من هیئتی هستم؛ اما نمی‌توانم قبول کنم چطور شهرداری که به پیمانکار بدهکار است، برای کارهای مستحبی و کمک به هیئت‌ها و خیریه‌ها پیش‌قدم است؛ چون این کار عملکرد خیریه‌ها را از بین می‌برد. در ادامه فرصت به سؤال و جواب اعضا رسید و از میان سؤال‌ها محمد علیخانی با سؤالی کنایه‌دار رو به مرعشی گفت: مشخص نیست شما جدی وارد این صحنه شده‌اید یا ما سرکاریم؟ مرعشی در پاسخ گفت: شما ما را سرکار گذاشته‌‌اید، ما را آوردید که برنامه بدهیم، آن‌وقت می‌خواهید به فرد دیگری رأی بدهید. این گفت‌وگو منجر به توضیح برخی از اعضا شد تا توضیح دهند که گزینه شهرداری تهران هنوز مشخص نیست. در نهایت هم مرعشی با این جمله که «در تمام مدت فعالیتم به‌عنوان یک چهره سیاسی هرجا که برای یک پست، داوطلب دیگری وجود داشت، کاندیدا نمی‌شدم» به شکلی تلویحی انصراف خود را از ادامه این روند اعلام کرد.

بر اساس این شورای شهر تهران دوره پنجم خود را اول شهریور آغاز می‌کند و طبق قانون باید در اولین جلسه اعضای شورا پس از انتخاب رئیس و هیئت‌رئیسه به سراغ اولین دستور جلسه خود که انتخاب شهردار برای شهر تهران است، بروند. البته شورا برای این انتخاب خود ١٠ روز مهلت قانونی دارد که به نظر می‌رسد اگر همین روند طی شود و نجفی همچنان گزینه نهایی باقی بماند، تهران خیلی زود دوره جدیدی را با سیزدهمین شهردار خود آغاز خواهد کرد.


انصراف بدون فشار و توصیه
الهه کولایی، نامزد انتخاب پست شهرداری تهران که در ساعات پایانی انتخاب نامزد نهایی با ارسال نامه‌ای انصراف خود را برای انسجام انتخاب اعضای شورای شهر تهران اعلام کرد، در گفت‌وگو با «شرق» تأکید کرد که درباره این انصراف هیچ فشار و توصیه‌ای وجود نداشته است و گفت: علت انصرافم به علت ورودم به این عرصه برمی‌گردد. رقابت ما از جنس رقابت یک جریان و یک خانواده و برای پیشبرد اهداف جریان اصلاحات بود و نامزدها روی برخی موضوعات تفاوت سلیقه‌ای داشتند. او با اشاره به محورهای مورد تأکید خود، گفت: به‌عنوان یک مدیر زن تلاش کردم تا در جریان رقابتی سالم و اخلاقی قرار بگیرم و برای تغییر نگرش جامعه به زنان و اهمیت نگاه انسانی به آنها فارغ از جنسیت گام بردارم.

او با اشاره به نگاه غالب منتخبان شورای پنجم به محمدعلی نجفی، گفت: متوجه شدم که اکثریت قاطع منتخبان شورا پس از بررسی و نظر انتخاب‌شان آقای نجفی است و من صلاح ندیدم که در این عرصه ادامه دهم. ضمن اینکه دیدگاه‌های من و آقای نجفی در بسیاری از موارد پس از گفت‌وگو با خودشان بسیار نزدیک به هم بود و این برای من امیدوار‌کننده بود. او تصریح کرد که در آینده در کنار اعضای شورای شهر تهران و شهردار منتخب خواهد بود؛ اما درباره همکاری با شهردار آینده باید بررسی و صحبت بیشتری صورت گیرد تا ابعاد کار مشخص شود. کولایی تأکید کرد که موضوعات مربوط به شفافیت مالی و مبارزه با فساد در شهر و شهرداری تهران در قالب اصلاح فرایندها باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست