• تاریخ: ۹۶/۰۷/۲۵
  • شناسه خبر: 34846

برجام‌خوانی یا سیاست‌خوانی؟/مردم حق دارند بدانند چه شد که به برجام رسیدیم

مردم ايران حق دارند بدانند خوب يا بد‌ چه شد كه به برجام رسيديم؛ چرا كه برجام نه فقط حاصل يك مذاكرات دو ساله بلكه محصول يك فرايند بيست ساله و مجموعه اي پيچيده از راهبردها، تصميمات و اقدامات موفق و ناموفق فني و سياسي است. ...

اسپرو- مردم ایران حق دارند بدانند خوب یا بد‌ چه شد که به برجام رسیدیم؛ چرا که برجام نه فقط حاصل یک مذاکرات دو ساله بلکه محصول یک فرایند بیست ساله و مجموعه ای پیچیده از راهبردها، تصمیمات و اقدامات موفق و ناموفق فنی و سیاسی است.
حسام الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور در یادداشتی نوشته است: از جناب آقای دکتر  سعید جلیلی نقل شده که فرموده‌اند‌: “باید در دانشگاه‌ها یک دوره برجام‌خوانی شروع شود، این بحث علمی است نه سیاسی. برجام یک سند ۱۵۹ صفحه‌ای مهم است که تا سال‌ها کشور درگیر آن است”.
 وی افزوده است: من دیروز در پاسخ به این امریه مطلب کوتاهی نوشتم که تفصیل آن اینک تقدیم می‌شود؛ کاش برادرمان که بدون هیچ حزب و بودجه‌ای به صورت آتش به اختیار و خودجوش مشغول رهبری و اداره دولت سایه هم هستند ‌در کنار طعنه مدام به مذاکره‌کنندگان و برجام، گزارش متن مذاکرات و دستاوردهای سیاسی و نه صنعتی شش سال و نیم مذاکرات خود را منتشر می کردند تا امکان مقایسه دو رویکرد و دو عملکرد برای همگان فراهم  شود.
پاسخ این درخواست محترمانه فحاشی و رجزخوانی‌هایی از قبیل نوشته‌های کامنت‌گذاران حرفه‌ای و فرمایشات همیشگی برخی آقایان نیست؛ سکوت هم مشکلی را حل نمی کند؛ادعای محرمانگی هم با توجه به انتشار بخشهای  مهمی از مذاکرات قبلی و بعدی پذیرفته نیست؛ این ادعا که غنی‌سازی بیست درصد حاصل مذاکرات است هم بی‌وجه می‌نماید چرا که آن یک دستاورد صنعتی است نه دستاورد تیم مذاکره کننده‌. البته این تقاضا متوجه مذاکره‌کننده گان محترم قبل از ایشان یعنی آقایان روحانی و لاریجانی هم هست‌. مردم ایران حق دارند بدانند خوب یا بد‌ چه شد که به برجام رسیدیم؛  چرا که برجام نه فقط حاصل یک مذاکرات دو ساله بلکه محصول یک فرایند بیست ساله و مجموعه ای پیچیده از راهبردها، تصمیمات و اقدامات  موفق و ناموفق فنی و سیاسی است.
آشنا در پایان نوشته است: همانگونه که برای فهم چرایی و چگونگی پذیرش قطعنامه ۵٩٨ باید کل تاریخ نظامی، سیاسی و اقتصادی جنگ را مطالعه کنیم، برای فهم چرایی و چگونگی برجام هم باید کل تاریخ سیاست و صنعت هسته‌ای ایران در پژوهشکده‌های تخصصی در فضایی به دور از عصبیت‌های سیاسی و جناحی و سازمانی مورد تحقیق و اعتبار سنجی قرار گیرد و سپس در اختیار دانش پژوهان و دانشجویان قرار  داده شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست