• تاریخ: ۹۷/۰۸/۱۰
  • شناسه خبر: 44506

طغیان مگس زیتون باغات قدیمی بر کمیت این محصول بی تاثیر است

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: باغات قدیمی زیتون گیلان در کمیت و کیفیت این محصول استان تاثیر چندانی ندارند. ...

 

اسپرو- لیلا بذرکار با اشاره به اینکه زیتون‌کاران گیلانی هم اکنون در باغات زیتونشان در حال برداشت این محصول هستند، گفت: امسال سال آور زیتون است و پیش‌بینی می‌شود بالغ بر ۲۱هزار تن زیتون در گیلان تولید شود.

وی افزود: ۵۵درصد زیتون امسال از نوع کنسروی و مابقی از نوع رقم روغنی است.

بذرکار ادامه داد: سطح زیر کشت باغات زیتون گیلان که بخش عمده آنها در شهرستان رودبار است، به مساحت ۸هزار و ۲۲۰هکتار است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: وضعیت کمی و کیفی تولید زیتون در استان خوب است و تهدید این محصول به دلیل آفت مگس زیتون در باغات قدیمی که از سوی برخی رسانه‌ها اعلام شده بود،کاملا تکذیب می شود.

وی خاطرنشان کرد:محصول باغات قدیمی زیتون که مساحت شان ۲هزار هکتار است و به طغیان مگس زیتون دچارند، تاثیر چندانی در کمیت و کیفیت زیتون استان ندارد.

بذرکار تصریح کرد: باغداران زیتون، باغات قدیمی که اغلب کشاورزان مسن هستند، هیچ تمایلی به جایگزینی ارقام و هرس باغاتشان ندارند و به شدت مقاومت نشان می‌دهند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در سالهای گذشته نیز اصول صحیح باغداری در باغات قدیمی زیتون رعایت نشد در نتیجه این باغات از بازدهی بسیار کمی برخوردار بودند.

وی افزود: عملکرد پایین باغات قدیمی موجب شده که برخی از مالکین آنها را رها کنند و عدم دسترسی جهاد کشاورزی به مالکین و همچنین مقاومت صاحبان باغات قدیمی که اغلب سن بالایی دارند،موجب شده که نتوانیم سمپاشی های لازم در مبارزه با آفت مگس زیتون این مناطق صورت گیرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست